Jak zabít vaši oblíbenou postavu?


Pokud píšete, možná jste na tento problém již narazili. Přišel čas odkrouhnout vašeho miláška. Toho, kterého jste s takovou láskou rozvíjeli. Toho, s nímž jste prožili příjemné chvilky. Toho, do kterého jste dali kus sebe. Toho, kvůli němuž jste byli vzhůru ve tři ráno, nalévali si další kafe a ptali se, co to sakra děláte se svým životem.
Všechno jednou končí. Se s tím smiřte a napište své oblíbené postavě nějaký důstojný konec.


1. Umírací scéna
Napište něco, z čeho se čtenáři rozbrečí. Vložte do toho všechno. Úplně všechno. Nechte postavu mít její poslední myšlenkový monolog. Pokud má nějaký cíl, jenž se kvůli smrti nenaplní, buď ji nechte se s tím smířit, nebo jí dejte ještě víc motivace žít. Nesmí umřít jen tak v pozadí, ani náhodou! Pokud píšete knihu, zasvěťte umírání celou kapitolu. Jestli jde o povídku, tak... záleží na tom, jak dlouhou tu povídku chcete. Pracujete-li na scénáři, roztáhněte celou scénu aspoň do několika minut.
Vážně, dejte si na tom sakra záležet. Jde-li o zranění, zdůrazněte, že jsou smrtelná pro běžného člověka. Tohle je ta poslední chvíle, kdy dotyčný vystupuje v příběhu...
Nebo ne?

2. Co poté?
Ostatní postavy se seběhnou okolo mrtvoly. Všichni truchlí. Hodně truchlí. Intenzivně truchlí. JEŠTĚ INTENZIVNĚJI, TOHLE NESTAČÍ! Teď by to chtělo nějaký zvrat, že ano? Někdo zjistí, že dotyčný ještě dýchá! Šokující! To se ještě v žádném příběhu nestalo, vůbec ne! DUN-DUN-DUN! Když to zjistí, pokusí se svého kamaráda zachránit jakýmkoliv způsobem. Zde máte seznam těch nejoriginálnějších:
  • Postavu políbí její partner, díky čemuž ji zachrání síla lásky.
  • Odněkud se vynoří čaroděj a prostě ji oživí.
  • Ukáže se, že šlo o chybu v Matrixu.
  • Najednou se ze všech přihlížejících postav stanou profesionální doktoři, ačkoliv vy sami netušíte, jak by jí mohli pomoct. To neva, stejně to nikdo s medicínskými znalostmi číst nebude. I kdyby se k tomu někdo takový dostal a zkritizoval vás, kašlete na to. VŽDYŤ JE TO FIKCE, NEMÁ TO BEJT REÁLNÝ!
  • Někdo jiný vymění svůj život za její. Nějak. Si vycucejte z prstu.
  • Najde se nějaká ultimátní medicínka, kterou do ní píchnou/nacpou/něco jiného. Vedlejší účinky neřešte!
  • Ukáže se, že postava vlastně celou dobu byla nesmrtelná. Výborně, veškeré drama pro nic!
  • Pokud ji někdo střelil, tak se ukáže, že postava měla neprůstřelnou vestu.

Mimochodem, tady už nemusíte dbát na kvalitu textu. Klidně to může vypadat jako hodně špatně napsaná fanfikce, to nevadí! Čtenáři to sežerou tak jako tak. Později se na veškeré tohle drámo prostě zapomene, protože lidi běžně zapomínají na tom, jak si mysleli, že jim umřel kamarád, ale on přežil. Žádný vývoj charakterů, žádný posun zápletky, nic. Prostě to nechte jako jednu velkou vycpávku.

BONUS: Pokud se vybírá mezi dvěma postavami, která má žít, a jedna z nich je teenager a navíc kamarád hlavního hrdiny, pamatujte jedno - kamarád musí přežít i za cenu neskutečně prasáckého psaní, které by mohlo odradit čtenáře od toho, aby od vás četli cokoliv dalšího. Však to píšete pro sebe, no ne?
A nezapomeňte to natáhnout!

Žádné komentáře:

Okomentovat

[insert text]